تبلیغات

آخرین ارسال های تالار
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
چند صیحه آسمانی تا زمان ظهور شنیده می شود؟

 

 

خبرگزاری شبستان: آیت الله نجم الدین مروجی طبسی، مدرس مرکز تخصصی مهدویت در برنامه "نشان صبح" به بررسی تحقیقی روایات نشانه های مهدویت می پردازد.

بحث ما راجع به یکی دیگر از جزییات و ویژگی های صیحه آسمانی است که در چه شبی و در چه روزی از ایام هفته است. معلوم شد که در ماه رمضان و روز 23 است و در شب اتفاق می افتد، البته یک صیحه دیگر هم است که در روز شنیده می شود.

 

سوال این است که در چه روزی از ایام هفته است. در این خصوص ۲ روایت داریم که تاکید دارند، شب جمعه است. روایت اول از نظر سندی مشکل ندارد، در روایت اول مرحوم صدوق در کمال الدین آورده است که حارث بن مغیره از امام صادق(ع) نقل می کند صیحه ای که در ماه رمضان اتفاق می افتد، شب جمعه است.

اما اینجا نکته ای است که باید حل کرد. صیحه شب 23 است یا شب 24، شب 23 است. ولی این روایت دارد که 23 شب از ماه مبارک گذشته باشد و شب جمعه ماه رمضانی که 23 شب از آن سپری شده است یعنی می شود روز 24 با این توضیح که اگر 23 شب گذشته باشد، یعنی شده روز 24.

روایت دوم را مرحوم نعمانی از ابوبصیر نقل می کند. در این روایت مفصل امده است که امام باقر(ع) فرمودند: آن ندا و صوت در ماه رمضان است. در شب جمعه شب 23 ماه مبارک روی می دهد.

بنابراین تا اینجا دو روایت داریم که مانعی هم نیست، اما اینکه آیا در ماه های دیگر هم صیحه ای است یا نیست. باید بگوییم آن صیحه ای که مهم است و بر آن تاکید شده و در روایات اهل سنت هم آمده، صیحه ماه رمضان است. اما نداهای دیگری هم است یا نیست که از لابلای روایات استفاده می شود.

در کتاب کمال الدین جلد دوم آمده است: نخستین کسی که دست بیعت به طرف امام زمان(ع) دراز می کند، حضرت جبرئیل است. او مانند پرنده ای سفید بر فراز بیت المقدس و مسجد الحرام قرار می گیرد و با امام بیعت می کند، این صدا را ادامه می دهد و همه خلایق می شنوند، بنابراین این هم یک صیحه است و زمانی اتفاق می افتد که امام ظاهر شدند.

این بیعت و اعلام در ماه محرم است. به طوری که در ارشاد، شیخ مفید از ابوبصیر نقل می کند که می بینم امام زمان(ع) در روز عاشورا بین رکن و مقام ایستاده و حضرت جبرائیل سمت راست آقا ایستاده و ندا می دهد که بیعت با این بزرگوار بیعت با خداست و بعد از این ندا در محرم شیعیان حضرت به هر نحوی که شده خود را به مکه می رسانند و با طی الارض خدمت آقا می رسند. این روایت نشان می دهد که ندای جبرئیل در ماه محرم جدای از ندای ماه رمضان است.

در کتاب اسباط الهداه جلد سه هر دو ندا را در یک روایت آورده. هم ندای جبرئیل در 23 رمضان و هم در روز عاشورا، این مساله در یک متن و روایت است و اشاره به دو صیحه دارد. با این مضمون که حضرت جبرئیل شب 23 ماه رمضان به اسم مهدی ندا می کند، ( ندای ماه رمضان زمینه سازی و اطلاع رسانی است و ندای روز عاشورا که روز ظهور است)، می بینم حضرت را بین رکن و مقام ایستاده است و جبرئیل ندا سر می دهد، بیایید با خدا بیعت کنید و شیعیان خود را تا مکهمی رسانند و با آقا بیعت کنند.

روایت بعدی را مرحوم طوسی در غیبت از ابن مهزیار و از امام جواد(ع) در این خصوص نقل می کند، این سه رویات نشان می دهد که یک ندای دیگری هم است.

یک ندای دیگر هم است که در ماه رجب است، در کفایه الاثر روایتی است که امام علی(ع) می فرماید: از پیامبر اکرم(ص) شنیدم که سه صوت در آستانه ظهور رخ می دهد که یکی از آنها در ماه رجب است، روایت بعدی را نعمانی از از امام رضا(ع) نقل می کند. مبنی بر اینکه ندای آسمانی را کسانی که دور هستند و کسانی که نزدیک هستند، همه یکسان می شنوند و بعد از آن درهای رحمت به روی مومنان باز می شود. بعد ادامه می دهند که سه صوت و ندا است که اول آن در ماه رجب است.

بنابراین نداها منحصر به ندای ماه رمضان نیست و آن ندایی که سرنوشت ساز است و تاکید شده و بیش از 10 روایت دارد. ندای ماه رمضان است. ولی باید دید که آیا این ندا در کتب عامه هم آمده یا نه از اختصاصات شیعه است؟

کتاب هایی که در دسترس ما است. از قدما یا معاصران هر دو به مساله ندا اشاره کردند، حتی بعضی ها در این موضوع بابی دارند، کتاب اطحاف الجماعه در جلد سه صیحه آسمانی را با قیامت تطبیق می کند و می گوید: مرده و زنده این صدا را می شنوند و طبق مبانی خودشان این مساله را تفسیر می کند.

ابن عباس نقل می کند: به زودی آن مطلع می آید و برنامه اش را اجرا می کند و منادی ندا می دهد، همه می شنوند. کتاب المتفق یعنی روایاتی که مورد اتفاق می باشد نیز این بحث را نقل کرده است.

عقبه بن عامر که قاتل عمار یاسر نیز است، می گوید: قبل از قیام قیامت یک ابر سیاهی در آسمان دیده می شود. از جانب مغرب مثل سپری می ماند تا اینکه آسمان را فرا می گیرد تا سیاه شود و ترس همه را می گیرد. بعد از آن منادی ندا سر می دهد، ای مردم شنیدید، مردم می گویند نه، برای بار دوم می گوید: ای مردم شنیدید این بار همه می گویند، شنیدیم و بار سوم می گوید امر خدا رسید.

 :: لینک ثابت
ن : s313a
ت : 19 تیر 1394
بازدید : 1373
نظرات : 18
18 دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

سینا هاشمی در تاریخ : جمعه 19 تیر 1394 - - گفته است :
سید جان ، من یک ساعت روی این متن ایشون تفکر کردم و نکته ایشون رو بدست آوردم ، ایشون تاکید دارند که صیحه زمانی اتفاق میفته که دقیقا 23 شب از اول ماه رمضان گذشته باشد یعنی اگه بخواهیم منتظر صیحه باشیم باید در این اذان صبحه یعنی اذان صبح روز شنبه 24 رمضان منتظر صیحه باشیم توجه کنید: ما اصطلاحا به شب جمعه به دو نوع می گوییم ، یکی شب روز پنجشنبه است که به شب جمعه معروف است یعنی هنوز جمعه نشده و از اذان مغرب تا ساعت دوازده شب روز پنجشنبه رو می گویند شب جمعه ، یکی هم که خود روز جمعه که شد شبش رو می گویند شب جمعه ، آقای آیت الله مروجی طبسی ، تاکید دارند که روایت هم داریم که دقیقا باید 23 روز گذشته باشه و در روز 23 رمضان که جمعه است در شب آن روز که صیحه اسمانی ااتفاق میفته یعنی میشه اذان صبح رو

احمد در تاریخ : جمعه 19 تیر 1394 - - گفته است :
بنظر اقا سید سه ندا در امسال شنیده نشده. در ماه رجب خبری نبود. اخبار حکایت از زنده بودن وزیر دفاع عربستان حکایت دارد.
پاسخ شما : سلام ظاهرا فعلا خبری نیست

نسیم در تاریخ : جمعه 19 تیر 1394 - - گفته است :
ُسلام بله درسته در ماه رجب هم اتفاقی رخ نداده .... ان شالله که مقدمات ظهور بیش از پیش متجلی گردد و همه مردم مسلمان و جهانیان بیش از پیش خواستار برقراری هدالت فراگیر باشند و باشیم...یا مهدی ادرکنی

احمد در تاریخ : جمعه 19 تیر 1394 - - گفته است :
اقا سید نظر شخصی من اینکه دو حالت برای ظهور وجود داره. یک حالتی که مثل ادمیزاد به اصطلاح شیعیان دعا کنند تا امام بیاد در این حالت میشه متصور شد که ان شا الله در خروج سفیانب بدا بشه و خروج نکنه. دوم اینکه مثل قوم موسی به بدبختی بیفتیم و از سر ناچاری دست بدعا برداریم. بنظر متاسفانه گزینه دوم محتمل تر است. و تا سفیانی خروج نکند نمیشه اطمینان از ظهور داشت.

یامهدی در تاریخ : جمعه 19 تیر 1394 - - گفته است :
سلام دوستان هر سال زوج میشود منتظر موند و منتظر جمعه نباشیم چون تو روایات گفته شده که تو ماه رمضان خسوف و کسوف رخ میدهد اون وقط حساب منجمان بهم میخوره و شمارش تقویم بهم میخوره. دوستان سال ۱۴۳۸ قمری خیلی احتمال خروج سفیانی رو دارد اگه اوضاع منطقه رو ببینیم نزدیک بودن ظهور هم معلوم هست و سخرانی دیشب سید حسن نسرالله گفت سالهای سختی از این به بعد باید بگزرونیم و باید همه دعا بکنند و جز دعا میتونه مشکل گشا باشد.

وحید در تاریخ : شنبه 20 تیر 1394 - - گفته است :
یکی منو توجیه کنه. وقتی کشورهای مختلف روزهای قمریشون در حد یک روز اختلاف داره، تکلیف این روایات صیحه چی می شه؟ مثلا فکر کنم عراق امسال شب جمعه شب 22 ماه رمضون بود.

رضا در تاریخ : شنبه 20 تیر 1394 - - گفته است :
آقا سید جمعه شب داریم و شب جمعه. تعریف این دو بسیار با هم فرق داره و باید دید طبق متن حدیث و ادبیات عرب کدوم مورد نظره

احمد در تاریخ : پنجشنبه 13 خرداد 1395 - - گفته است :
اقا وحید درست میگید افق ها و ایام کشورها با هم متفاوته اما قرار نیست تو هر نقطه از زمین یه ندای باشه اینم مثل همون قضیه است که میگن اقا به دیوار کعبه تکیه میده و همه دنیا صداشو میشنون و تصویرشو یبینن تا قبل از اختراع رسانه های صوتی تصویری اینم از محالات بود قضیه ندا هم شاید برای ما از محالات باشه اما قوانین فیزیک اجازه چنین چیزی رو میده مثل موج روی اب که دایر وار حرکت میکنه مثلا ندا روی شهر مکه دایره وار پخش میشه و پخش شدن مثلا عکس حرکت زمین باشه اونوقت مثلا یکساعت بعد میرسه تهران نیم ساعت بعدش مشهد و... تمام کره زمین منتشر میشه تو همون زمان شرعی که تو مکه بوده مثلا نیم ساعت قبل از طلوع خورشید همه جا همون زمان شنیده میشه درباره اختلاف شروع ماه های قمری هم حالا یه سال خدا کاری میکنه تو همه کش

احمد در تاریخ : پنجشنبه 13 خرداد 1395 - - گفته است :
ادامه کامنت قبل: تو همه کشورهای مسلمان شروع رمضان یک روز باشه کار پیچیده ای نیست

manicure مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 13 فروردین 1396 - - گفته است :
It's amazing in support of me to have a web page, which is beneficial designed for my know-how. thanks admin

manicure مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 13 فروردین 1396 - - گفته است :
Remarkable issues here. I'm very satisfied to look your article. Thank you so much and I am taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

manicure مدیر سایت در تاریخ : جمعه 18 فروردین 1396 - - گفته است :
Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this good article.

manicure مدیر سایت در تاریخ : شنبه 19 فروردین 1396 - - گفته است :
I used to be recommended this blog by means of my cousin. I am now not positive whether or not this post is written by way of him as nobody else realize such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

http://RisaRaus.bravesites.com/entries/general/How-To-Treat-Hammer-Toes-Without-Surgery مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 12 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
You can definitely see your skills in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

manicure مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

Mona مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
Greetings from Ohio! I'm bored to tears at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how fast your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

http://plaza.rakuten.co.jp/floriafines/diary/201507080000 مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
It's a pity you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this fantastic blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

nojkviblesy مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 10 مرداد 1396 - - گفته است :
Komplex fur das Abnehmen der Taille und Bauch http://cigopweight.space/91yw8e4on2kg-83td.html kéz fogyókúra http://cigopweight.space/74t38d5i3397j77.html che fa forma fisica tre volte alla settimana ho perso http://cigopweight.space/ij9u9hrz52t4.html Gewicht zu verlieren, um 6 cm in der Taille http://cigopweight.space/3322qkiv1ea47j8z.html die stärkste Grundstück für ein starkes Abnehmen http://cigopweight.space/7y7hh3ch-8g854z4g.html 10 giorni meno 5 kg http://cigopweight.space/2kb-i53715474.html Eine gesunde Ernährung Gewicht die gesunde Lebensweise zu verlieren http://cigopweight.space/tb362-2661kx.html che possono essere consumati nella dieta per perdere peso eventuali dolci http:

دیدگاه خود را به ما بگویید

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: