قالب ساده شرکتی چهار چوب

یا داعش همان سفیانی است؟

یا داعش همان سفیانی است؟

یا داعش همان سفیانی است؟

سفیانی پس از سرکوب مخالفان، هدفی جز حمله به عراق ندارد، از این‌رو، با سپاهی بزرگ به سمت عراق رهسپار می‌شود، در میانه راه، در منطقه‌ای به نام قرقیسیا جنگی هولناک درمی‌گیرد و بسیاری کشته می‌شوند.

 خبرگزاری فارس: آیا داعش همان سفیانی است؟

به گزارش خبرگزاری فارس، با تحرک تروریست‌های تکفیری داعش، باز برخی شروع به داستان‌سرایی در عرصه تطبیق نشانه‌های ظهور کرده‌اند و بازار را برای سخنان عوامانه و به تعبیر مقام معظم رهبری صرف تخیلات و توهمات خود مناسب دیده‌اند، مدعی شده‌اند که این گروه همان سفیانی روایات است.

 

یکی از نشانه‌های سفیانی شیعه‌کشی و دشمن اهل بیت بودن است، در حدیث معتبری از امام باقر(ع) چنین آمده است: «فَإِنَّ حَنَقَهُ وَ شَرَهَهُ إِنَّمَا هِیَ عَلَى شِیعَتِنَا»(1)؛ شدت خشم و حرص او تنها بر شیعیان ماست، گروه تروریستی داعش نیز در این نشانه شبیه سفیانی است، اما آیا می‌توان به صرف یک مشابهت چنین حکم کرد که این گروه همان سفیانی روایات است

 

 

آ؟ روشن است که برای اثبات این تطبیق باید تمام روایات سفیانی در نظر گرفته شود، حجت‌الاسلام و المسلمین جواد جعفری(کارشناس مهدویت) در خصوص این شبهه به شش تفاوت داعش با سفیانی اشاره می‌کند و بیان می‌دارد:

*نشانه نخست

در حدیث معتبری امام صادق(ع) فرمودند: «إِنَّ أَمْرَ السُّفْیَانِیِّ مِنَ الْأَمْرِ الْمَحْتُومِ وَ خُرُوجُهُ‏ فِی‏ رَجَب»(2) و در حدیث معتبر دیگری امام صادق(ع) فرمودند: «خُرُوجُ الثَّلَاثَةِ الْخُرَاسَانِیِّ وَ السُّفْیَانِیِّ وَ الْیَمَانِیِّ فِی‏ سَنَةٍ وَاحِدَةٍ فِی شَهْرٍ وَاحِدٍ فِی یَوْمٍ وَاحِد»(3)، طبق این دو روایت سفیانی در ماه رجب و همزمان با خراسانی و یمانی شورش خواهد کرد، روشن است که به هیچ وجه این نشانه قابل تطبیق بر داعش نیست، زیرا هنوز نه خراسانی قیام کرده نه یمانی.

*نشانه دوم

در حدیث معتبری امام صادق(ع) فرمود: «مِنْ أَوَّلِ خُرُوجِهِ إِلَى آخِرِهِ خَمْسَةَ عَشَرَ شَهْراً سِتَّةُ أَشْهُرٍ یُقَاتِلُ‏ فِیهَا فَإِذَا مَلَکَ الْکُوَرَ الْخَمْسَ مَلَکَ تِسْعَةَ أَشْهُرٍ وَ لَمْ یَزِدْ عَلَیْهَا یَوْماً»(4)، از اول قیام سفیانی تا آخر کارش 15 ماه است. شش ماه می‌جنگد و پنج آبادی را می‌گیرد و نه ماه حکومت می‌کند و یک روز هم بیشتر نمی‌شود.

در روایت دیگری امام صادق(ع) این پنج آبادی را در شام نام می‌برد: «مَلَکَ کُوَرَ الشَّامِ الْخَمْسَ دِمَشْقَ وَ حِمْصَ وَ فِلَسْطِینَ وَ الْأُرْدُنَّ وَ قِنَّسْرِینَ»(5)، مناطق پنجگانه آمده در روایات اکنون چهار کشور سوریه، لبنان، فلسطین و اردن است.

طبق این بیان اولاً سفیانی کسی است که شش ماه بتواند چهار کشور را بگیرد و بسیار روشن است که این نشانه به هیچ وجه قابل تطبیق بر داعش نیست، ثانیاً کل شورش و حکومت سفیانی از ظهور تا افولش بیش از پانزده ماه نخواهد بود، در حالی که داعش بیش از دو برابر این مدت است که شر کشورهای اسلامی شده است و حتی یک کشور را هم نتوانسته است بگیرد.

*نشانه سوم

در حدیث معتبری امام باقر(ع) فرمودند: «وَ أَمَّا النِّسَاءُ فَلَیْسَ عَلَیْهِنَّ بَأْسٌ إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَی»(6)، شر سفیانی به زنان شیعیان نخواهد رسید، در حالی که گروه وحشی داعش میان زنان و مردان شیعه فرقی نمی‌گذارند.

*نشان چهارم

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: «یَخْرُجُ بِالشَّامِ فَیَنْقَادُ لَهُ‏ أَهْلُ‏ الشَّام»(7)، سفیانی شورش می‌کند و اهل شام از او پیروی می‌کنند، در حالی که روشن است مردم سوریه در انتخابات داعش را حمایت نکردند.

*نشان پنجم

سفیانی پس از سرکوب مخالفان، هدفی جز حمله به عراق ندارد، از این‌رو، با سپاهی بزرگ به سمت عراق رهسپار می‌شود، در میانه راه، در منطقه‌ای به نام قرقیسیا(شهری در سوریه در محل اتصال رود خابور و فرات) جنگی هولناک درمی‌گیرد و بسیاری کشته می‌شوند.

سپاه سفیانی پس از پیروزی در نبرد قرقیسیا به صورت هم‌زمان با دو سپاه مختلف به مدینه و عراق یورش خواهد برد.(8)

چنان که در این روایت آمده سفیانی پس از تسلط بر چهار کشور سپاهی را به عراق خواهد فرستاد، در حالی که داعش پس از شکست در سوریه به سراغ عراق آمده است، علاوه قبل از آمدن به عراق سفیانی نبرد قرقیسیا را خواهد داشت که نبردی بسیار خونین خواهد بود، در حالی که داعش چنین نبردی را نکرده است و در واقع به عراق فرار کرده است.

*نشان ششم

در روایتی امام باقر(ع) فرمود: «وَ یَبْعَثُ السُّفْیَانِیُّ بَعْثاً إِلَى الْمَدِینَةِ فَیَنْفَرُ الْمَهْدِیُّ مِنْهَا إِلَى مَکَّةَ فَیَبْلُغُ أَمِیرَ جَیْشِ السُّفْیَانِیِّ أَنَّ الْمَهْدِیَّ قَدْ خَرَجَ إِلَى مَکَّةَ فَیَبْعَثُ جَیْشاً عَلَى أَثَرِهِ فَلَا یُدْرِکُهُ ... َ وَ الْقَائِمُ یَوْمَئِذٍ بِمَکَّةَ قَدْ أَسْنَدَ ظَهْرَهُ إِلَى الْبَیْتِ الْحَرَامِ مُسْتَجِیراً بِه‏»(9)،

این بیان نیز نشان می‌دهد قیام سفیانی هم زمان با ظهور امام عصر(عج) خواهد بود، در حالی که حرکت داعش به قیام امام ربطی نیافته است.

با توجه به این نشانه‌های روشن که در روایات معتبر و کتاب‌های متقن ما آمده است، معلوم می‌‌شود هیچ شباهتی میان داعش و سفیانی وجود ندارد، ادعاهای بی‌اساسی که برخی افراد بدون دقت در روایات بیان می‌کنند، موجب رواج مدعیان دروغین، منحرف کردن مردم از حقیقت انتظار، ایجاد امید کاذب در جامعه و مشکلات بین المللی برای کشور می‌شود، امید است کسانی که تریبون‌های عمومی مخصوصاً مقدس در اختیار آنهاست در اظهار نظر کردن در مورد نشانه‌های ظهور محتاطانه عمل کنند و از ماجرهای چند سال گذشته عبرت گرفته موجب به خطر افتادن آبروی خود و دیگران نشوند.

*پی‌نوشت‌ها:

 1. الغیبة للنعمانی؛ ص300.
 2. کمال الدین و تمام النعمة؛ ج‏2 ؛ ص650.
 3. الغیبة (للطوسی)، کتاب الغیبة للحجة؛ النص ؛ ص446.
 4. الغیبة للنعمانی، النص؛ ص299
 5. کمال الدین و تمام النعمة، ج‏2؛ ص651.
 6. الغیبة للنعمانی، النص، ص300
 7. الغیبة للنعمانی، النص، ص304.
 8. الغیبة للنعمانی، ص317، باب18، ح17.
 9. الغیبة للنعمانی، النص، ص279.

 

 

6 نظر

 1. نظرات کاربران:

     علی رستمی (نا مشخص) در ۱۳۹۳/۱۱/۲۷ - ۰۴:۵۷:۰۷
  درود بر سید بزرگوار

     poorya در ۱۳۹۳/۱۱/۲۹ - ۱۱:۴۸:۰۲
  سلام ممنون از مطلبتون
  من به نطرم نباید دنبال این باشیم دقیقا جز جز روایاتو با اتفاقاتی که میفته مقایسه کنیم
  مفهوم کلیش مهمه چون این روایات و نشانه ها به شکل غیر مستقیم گفته شده
  مثل حضرت عیسی (ع) که پیامبر بعدیشو احمد معررفی کرد و دقیق نگفت محمد
  اون چیزی که مهمه اینه که اساسا در گیری و نفاق تو منطقه شام شروع شده،مسلمان کشی شروع شده،یمن شیعه ها سر کار اومدن
  چند سال پیش اصلا کی فکرشو میکرد که مثلا عراق و سوریه چرا باید جنگ شه؟هی میگفتیم با عقل جور در نمیاد....
  یا مثلا راجع به یمانی که میگفتن من همش تو دلم میگفتم یمن که اصلا حساب نمیاد الان،نه قدرت داره نه از لحاظ نظامی قویه نه اصلا به اون صورت تفکرات شیعی یا عدالت گستری و ضد استکباری داره
  یا خیلی اتفاقای دیگه که افتاده و از نطر کلی همرا

     مجید در ۱۳۹۴/۰۲/۰۴ - ۱۲:۳۹:۰۵
  در کل کلیات این جریانات ی جورایی نشانه های ظهور است سفیانی ها همون داعش هست که طبق گفته امام علی با پرچم های سیاه اومدن و تحولات عراق و خیانت مسئولان موصل و تحولات یمن . ایشالا ک ظهور نزدیکه

     Madison در ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ - ۲۳:۱۱:۱۷
  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world the whole
  thing is accessible on web?

     Hilda در ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ - ۱۷:۲۱:۲۰
  Thank you for the good writeup. It in truth was once a enjoyment account it.

  Look complex to more added agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

     What is leg length discrepancy? در ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ - ۰۶:۲۶:۰۹ When someone writes an paragraph he/she keeps the thought of a user
  in his/her mind that how a user can understand it. So that's why this piece of writing is amazing.

  Thanks!


  نوشتن دیدگاه