قالب ساده شرکتی چهار چوب

فرضیه زمان خروج سفیانی

فرضیه زمان خروج سفیانی

 مقاله زیر را یکی از برادران عزیز به نام جناب آقای (سهیل ترابی) برای بنده ارسال کرده اند به نظرم زحمت زیادی برای نوشتنش کشیده اند لذا برای سایر دوستان نیز قرار می دهم تا با نظرات سایر اساتید و عزیزان کامل شود

به نام خدا

مقدمه :

 

مدتها بود به این موضوع فکرمیکردم فاصله بین خروج سفیانی تا لحظه مرگش در بیت المقدس  چند ماه است  

سوالاتی در این بین بود که روایات مختلف و همچنین ترجمه های فارسی متفاوت پیچیدگی پاسخ به این سوال را بیشتر میکرد

مثلا ایا آغاز کار او در رجب است یا صرفا ماه رجب ماه اعلان و معرفی دولت آیا میتوان ماه دیگری برای خروج او در نظر گرفت؟

در این مجال من فقط به بیان روایتها و نتیجه گیری از آنها و فرضیه های موجود در رابطه با فاصله حرکت سفیانیو زمان خروج او میپردازم میپردازم و درباره صحت یا عدم صحت روایات صحبتی  ندارم و دانشی هم در این باره  ندارم (هرچند سعی شده از منابع معتبر روایات اخذ شود) امیدوارم دوستانی که این مطلب را میخوانند و در این باره صاحب نظر هستند ما را یاری دهند .

 

سه فرضیه من در این مقاله در نظر میگیرم :

.1.  فرض اول بنابر روایت زیر ظاهر شدن سفیانی در ماه صفر خواهد بود :

اختلاف ۴نفردرماه صفر : عائذ درمکه ، سفیانی واصهب درشام ومردی  مصری که جباراست.

یختلف الناس فی صفر ویفترق الناس على أربعه نفر رجل بمکه العائذ ورجلین بالشام أحدهما السفیانی والآخر من ولد الحکم أزرق أصهب ورجل من أهل مصر جبار فذلک أربعه. (1) ( الفتن  ۱۷۳ )

یختلف الناس فی صفر ویفترقون على أربعه نفر رجل بمکه العائذ ورجلین بالشام أحدهما السفیانی والآخر من ولد الحکم أزرق أصهب ورجل من أهل مصر جبار فذلک أربعه فیغضب رجل من کنده فیخرج إلى الذین بالشام فیأتی الجیش إلى مصر فیقتل ذلک الجبار ویفت مصر فت البعره ثم یبعث إلى الذی بمکه.(2) ( الفتن۱۷۴ )

 

بنابر این روایت در ماه صفر چهارنفر در جهان اسلام ظاهر میشوند؛ سفیانی اصهب ابقع و پناهنده ای در مکه .که احتمالا منظور از پناهنده ای در مکه  امام عصر است .میدانیم که سفیانی و ابقع و اصهب و جنگ این سه تن پیش از ظهور است پس قطعا این روایت به ماه صفر پس از قیام امام عصر در شنبه محرم سال فرد قمری اشاره ندارد بلکه پیش از " ظهور و قیام امام " در "رمضان و محرم"  اتفاق می افتد .

همچنین در روایتی دیگر به جنگهای صفر تا صفر اشاره شده که به نظر می اید از ماه صفر سال قبل از قیام تا ماه صفر بعد از قیام به طول می انجامد  شامل نبردهای سفیانی برای به قدرت رسیدن و نبرد قرقیسیا و نبرد امام با سفیانی میشود

إذا أراد الله أن یظهر آل محمد، بدأ الحرب من صفر إلی صفر، وذلک أوان خروج المهدی علیه السلام(3) (معجم الاحادیث المهدی ج۳ح۷۵۶ ) .

بنابر روایت زیر سفیانی شش ماه خواهد جنگید و مناطق پنجگانه را تصرف خواهد کرد بنابر این از ماه صفر سال زوج که در روایت بالا به عنوان آغاز کار سفیانی اشاره شد تا شش ماه بعدش که ماه رجب خواهد بود سفیانی مشغول جنگ و تصرف مناطق پنجگانه خواهد بود .

السُّفْیَانِیُّ مِنَ الْمَحْتُومِ وَ خُرُوجُهُ فِی رَجَبٍ وَ مِنْ‏ أَوَّلِ‏ خُرُوجِهِ‏ إِلَى‏ آخِرِهِ‏ خَمْسَةَ عَشَرَ شَهْراً سِتَّةُ أَشْهُرٍ یُقَاتِلُ فِیهَا فَإِذَا مَلَکَ الْکُوَرَ الْخَمْسَ مَلَکَ تِسْعَةَ أَشْهُرٍ وَ لَمْ یَزِدْ عَلَیْهَا یَوْماً.[4]  (. نعمانی، الغیبۀ، ص 300)

سفیانی از علایم حتمی و قطعی است و در ماه رجب خروج می کند. از ابتدای حرکت او تا آخر کارش، پانزده ماه به طول می‌­انجامد. شش ماه آن را به جنگ و نبرد می­گذراند و چون سرزمین‌های پنج‌گانه (تمام منطقه شام) را به تصرف خود درآورد، نه ماه بر این مناطق حکومت می کند و یک روز هم بر این مدت اضافه نمیشود.

و سپس در اخرین جمعه ماه رجب پس از  منخسف شدن ماه در نیمه رجب،  در حالی که بر منبر مسجد دمشق قرار گرفته اعلام حکومت میکند

ام‌ سعید اخمسیه‌ به‌ امام‌ صادق‌(ع‌) عرض‌ می‌کند:« یابن‌ رسول‌الله(ص‌) فدایتان‌ شوم‌! نشانه‌ای‌ از خروج‌ و قیام‌ حضرت‌ مهدی‌(ع‌) در اختیارم‌ بگذارید و به‌ من‌ مرحمت‌ کنید. »

حضرت‌ به‌ من‌ فرمودند:

«ام‌سعید! وقتی‌ ماه‌ در شب‌ بدر(ماه کامل) ماه‌ رجب‌ گرفته‌ شود و خسوف‌ رخ‌ دهد، مردی‌ پس‌ از آن‌ خروج‌ کند و به‌ دنبال‌ آن‌ حضرت‌ مهدی‌(ع‌) قیام‌ خواهند کرد. » (5 )(اثبات الهدایه،ج3،ص575)

البته درباره اینکه تاریخ ای خروج دقیقا نیمه ماه رجب است یا همان جمعه اخر ماه رجب نتوانستم به جمع بندی برسم.

پس از این بنابر روایت 9 ماه حکومت سفیانی شروع میشود که در این بین نبرد قرقیسیا و حمله به عراق و فرستادن لشکری به عربستان و مشخصا مکه و مدینه در دستور کار قرار میگیرد .

در جمعه شب بیست و سوم ماه رمضان صیحه اسمانی شنیده شده و امام معرفی میگردد و عملا دوره غیبت تمام میشود ولی باز هم این ظهور مخفیانه و برای افراد خاص است .

در شوال نبرد قرقیسا در حال رخ دادن است .و خسف بیدا لشکریان سفیانی در ماه شوال یا ذی القعده رخ داده

همچنین احتمالا در ابتدای ماه ذی القعده  مرگ اخرین حاکم عربستان با نام عبدالله اتفاق می افتد و به هم ریختگی حکومت  حجاز را در پی دارد . کشتار حجاج و نزاع بین قبایل در هنگام حج  اعلام خبر مرگ پادشاه پس از چهل روز  مخفی ماندن در روز عرفه و ماه ذی الحجه.

 

 

امام صادق(ع) :

موقعی که مردم در سرزمین عرفات در حال وقوف می باشند سواری برشتری سبک سیر به آنجا وارد می شود و مرگ خلیفه را خبر می دهد و با مرگ او فرج آل محمد(ص) و گشایش کار تمام مردم فرا می رسد.(6) (  بحار ج 52 ص 240 ) .

 

شهادت نفس زکیه در ماه ذی الحجه 15  روز پیش از قیام امام و در حین قرائت پیام امام و دعوت از مردم برای بیعت با امام ، توسط عناصر امنیتی باقیمانده از حکومت حجاز .

و سرانجام قیام امام در 10 محرم و عاشورایی که در روز شنبه واقع شده پس از نماز صبح مابین رکن و مقام و ندای یا اهل العالم ...

تا اینجا شش ماه از خروج سفیانی در ماه رجب گذشته و دوازده ماه از زمان آغاز به کار در ماه صفر و بنابر حدیثی که بالاتر ذکر شد از ابتدا تا انتهای کار او پانزده ماه خواهد بود بنابراین او تنها سه یا چهار ماه زنده خواهد بود یعنی نهایتا  در ماه ربیع الثانی او به 15 ماه می رسد.و موعد مرگش فرامیرسد .

اما اینجا یک مشکل وجود دارد و ان اینکه در حدیث زیر اشاره شده

عن أبی بصیر عن أبی عبد الله (علیه السلام) قال سألته عن رجب، قال: (ذلک شهر کانت الجاهلیه تعظمه وکانوا یسمونه الشهر الأصم، قلت شعبان، قال: تشعبت فیه الأمور، قلت رمضان، قال: شهر الله تعالی وفیه ینادی باسم صاحبکم واسم أبیه، قلت شوال، قال: فیه یشول أمر القوم، قلت فذو القعده، قال: یقعدون فیه، قلت فذو الحجه، قال: ذاک شهر الدم، قلت فالمحرم، قال: یحرم فیه الحلال و یحل فیه الحرام، قلت صفر وربیع، قال: فیها خزی فظیع وأمر عظیم، قلت جمادی، قال: فیها الفتح من أولها إلی آخرها).( کتاب مهدی موعود صفحه ۱۰۵۶ )

از ابوبصیر نقل کرده که گفت: از حضرت صادق علیه السلام پرسیدم ماه رجب، چا ماهی بوده است؟ فرمود: ماه رجب را مردم عهد جاهلیت بزرگ می داشتند و آنرا شهر اصم می نامیدند. سپس سایر ماهها را حضرت بدینگونه شرح داد. در ماه شعبان کارها از هم جدا شد، ماه رمضان ماه خداست، در آن ماه است که صاحب شما را بنام خود و پدرش صدا میزنند. در ماه شوال کار دشمنان ما بالا میگیرد، و در ذی العقده می نشینند ماه ذی الحجه ماه خون است که مسلمانان قربانی می کنند، و محرم ماهی است که در آن حلال حرام و حرام حلال میگردد، و در ماه صفر و ربیع خواری و رسوائی و امر عظیمی روی می دهد و جمادی ماهی است که از اول تا آخر پیروزی است.

 

که پس از قیام امام در ماه  محرم ، ماه جمادی سراسر پیروزی بوده اگر فرض کنیم اوردن ماه جمادی به خاطر نبرد با سفیانی و شکست او در این ماه است این تناقض چگونه بر طرف میشود در جواب شاید بتوان گفت چیزی که در جمادی رخ خواهد داد حتی از مرگ سفیانی هم مهمتر بوده و الزاما خبر فتح وظفر در ماه جمادی مربوط به شکست سفیانی نیست .

 

.2. فرض دوم : خروج سفیانی در ماه رجب

در این فرض بر این موضع تاکید میشود که چون احادیث از خروج سفیانی در ماه رجب و اعلام مخالفت با او توسط سید خراسانی و سید یمنی در همان زمان صحبت شده پس شروع کار او هم در رجب بوده که اشکالاتی اساسی به این فرض وارد است

ایراد اول : چگونه ممکن است بدون هیچ پشتوانه و قدرتی و حرکتی به یکباره او در مسجد دمشق ظاهر شود و اعلام حکومت کند و از مردم درخواست بیعت کند و با او بیعت شود و جمع زیادی در اطراف او متمرکز شوند و چنان سپاهی به وجود اید که ظرف شش ماه به نبرد با مخالفین در 5 منطقه بپردازد  و سپس در قرقیسیا شرکت کند.

عده ای دراینباره به حدیثی از امیرالمومنین استناد میکنند که میفرمایند " اولین منبری که سفیانی از ان بالا میرود منبر دمشق است" 

این دوستان معتقدند این خطبه خواندن و بالا رفتن از منبر پس از اولین نبرد او در ماه رجب بوده. که اغاز کار او محسوب میشود و نبردهای شش ماهه تازه از اینجا کلید خواهد خورد

در پاسخ به این اشکال میتوان گفت سفیانی نیز همچون ابوبکرالبغدادی که تا لحظه حضور در مسجد موصل و خواندن اولین خطبه ناشناخته بود و پیش از ان در حال نبرد و تسخیر مناطق شام و عراق بود ، ناشناس خواهد بود و پس از موفقیت در نبردهای منطقه ای شام و کور خمس از منبر دمشق به عنوان اولین خطبه و منبرش بالا میرود و اعلان حکومت جدید میکند.

 ایراد دوم :  در این فرضیه سفیانی علاوه بر نبرد برای دستیابی به کور خمس و فتح  این مناطق باید وارد قرقیسیا شود و هم گرفتن مناطق پنجگانه و هم نبرد قرقیسیا در همین شش ماهی باشد که او قرار است بجنگد  .

در حالی که میدانیم نبرد قرقیسیا پس از شش ماه جنگ سفیانی برای  تسلط بر مناطق پنجگانه خواهد بود نه همزمان و ظرف همین شش ماه.

(البته روایتی که مستقیما اشاره کند نبرد قرقیسیا پس از ششماه نبردهای کورخمس باشد نیافتیم اما منطقی نیست که هم بتوان اصهب و ابقع را شکست داد و هم در جنگ بزرگی چون قرقیسیا شرکت کرد که تاریخ نه مشابه آن را دیده و نه خواهد دیدو در آن پیروز شود  و پس از آن نیز دو سپاه به سمت عراق و به سمت عربستان ارسال کند و همه ظرف شش ماه صورت پذیرد که بسیار دور از انتظار است )

 

 

در عقد الدرر نیز در همین زمینه روایتی از امام محمد باقر (ع) نقل شده که به قرار زیر است:

سه پرچم در شام برافراشته می شود; پرچم اصهب، پرچم ابقع و پرچم سفیانی، سفیانی ابتدا با ابقع درگیر می شود و او و همراهانش را به قتل می رساند، آنگاه اصهب را می کشد، سپس تنها چیزی که سپاهیان سفیانی به آن می اندیشند حرکت به سوی عراق است و سپاهیان او از قرقیسیا عبور می کنند  ( المقدسی الشافعی، یوسف بن یحیی، عقد الدرر فی اخبار المنتظر، ص 67 )

 

رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند:

«هنگامی که سفیانی بر پنج منطقه (کُوَر خمس): دمشق، حُمْص، حلب، اردن، قنّسرین تسلط یابد، نه ماه برای او بشمارید.»

(  غیبت نعمانی، ص 163؛ روزگار رهایی، ج 2، ص 1129. )

 

ابن حماد در روایت دیگری از امام علی(ع) نقل می‌کند:

«سفیانی بر شام غالب می‌شود، آنگاه در قرقیسیا نبردی بین آنان رخ می‌دهد، تا اینکه پرندگان آسمان و درندگان زمین از کشته‌های آنان سیر می‌شوند.»[]  ( الفتن، ابن حماد، ح۸۳۸، ص۲۰۸. )

در این نوع نگاه باید ظرف شش ماه هم کورخمس فتح شود هم نبرد قرقیسیا صورت گیرد و هم امام خروج کند و سپس سفیانی نه ماه نیز حکومت کند که در ان صورت اخر کار او ماه رمضان سال بعد خواهد بود که با هیچ منطق و روایتی سازگاری ندارد .

ایراد سوم : امام صادق (ع) :‌ اگر سفیانی را ببینی او را پلیدترین مردمان می یابی که چهره ای گلگون ،‌ چشمانی کبود،‌ و موهای زرد دارد و بانگ می زند. اول انتقام و وانگهی آتش. او بقدری خبیث است که همسر و مادر و بچه هایش را زنده بگور می کند تا مخفیگاه او را به کسی نگویند!

( بحار الانوار ج ۵۲ - ص  ۲۰۶ )

میشود کسی خروج کند و بعد برای شناسایی نشدن همسر و فرزندان و مادرش را بکشد اگر قرار باشد یک باره در ماه رجب خروج کند

اگر فرض کنیم مربوط به قبل از خروج در ماه رجب باشد به چه علت باید او چنین جنایتی مرتکب شود تا مورد شناسایی قرارنگیرد غیر از اینکه او همچون داعش و رهبرش ابوبکرالبغدادی به صورت زیرپوستی و مخفیانه در حال تصرف مناطق پنجگانه می باشد و تا لحظه لازم قصد نمایان شدن ندارد .

 

 

.3. فرض سوم : فاصله 18 ماه و اندی از خروج در ماه رجب تا قیام امام در محرم

در بعضی ازبرداشتها از احادیث  نیز اشاره شده که فاصله خروج سفیانی در رجب تا خروج امام در محرم 18 ماه و اندی است

به اینصورت که سفیانی در ماه رجب خروج می کند و حضرت 15 ماه بعد (به مدت حمل ناقه) در ماه رمضان و در شب قدر (23 ماه رمضان)، ظهور می فرمایند. و سپس در دهم عاشورا ماه محرم، قیام و خروج خویش را به جهانیان اعلام می کنند؛

 پس بین خروج سفیانی و خروج (قیام) امام مهدی علیه السلام، حدود 18 ماه و 17 روز فاصله است. (15 ماه + 3 ماه و 17 روز).

 

این نوع نگاه چندوقتی است که به شدت  تبلیغ میشود و مورد تاکید واقع میشود و علت اصلی نگارش این مطلب هم گسترش این نگاه بود .

 حال انکه فرض بالا  با روایت طول مدت حرکت سفیانی از آغاز تا پایان مبنی بر 15 ماه بودن در تضاد است

و همچنین ایرادات بسیاری از نظر عقلی دارد  فی المثل  اینکه سفیانی 15 ماه تمام در حال کشورگشایی باشد و کسی جلودار او نباشد ؛ مسلمانان و شیعیان قتل عام شوند و پس از 18 ماه  امامی که مدافع شیعیان و مسلمانان است برای دفع فتنه او قیام کند که از نظر روایی و منطق میدان جنگی کاملا دارای اشکالات اساسی است.

                                                                   

                                                                    والله اعلم

 

لطفا با نظرات و انتقادات خود مارا یاری کنید

بازهم تاکید میکنم در جایگاهی نیستم که درباره صحت سند روایات یا میزان اعتبارشان اظهار نظر کنم

صرفا تلاشی برای پاسخگویی به یک سوالی است که مدتها ذهنم را مشغول کرده

نویسنده: سهیل ترابی

 

289 نظر

 1. نظرات کاربران:

     سهیل در ۱۳۹۵/۰۶/۲۴ - ۱۵:۲۱:۳۸
  ضمن سلام و تشکر از شما
  از دوستانی که مطلب رو میخونن خواهش میکنم حتما بعد از خوندن متن نظرشون رو بگن و اگر سوال یا نظقطه ابهامی وجود داره مطرح کنن
  تشکر دوباره از مدیریت وبسایت

     رضا(زمان ظهور) در ۱۳۹۵/۰۶/۲۵ - ۰۸:۵۶:۴۳
  با سلام و تشکر از مقاله خوب وعالیتون..
  یک نکته در مورد مرگ یا کشته شدن اخرین حاکم حجاز که به نظر میرسه غیر از عبدالله باشه و شخص دیگری هست و به عنوان اخرین حاکم قبل از ظهور در حجاز مطرحه و نه عبدالله که ااخرین حاکم مقتدر حجازه و بعد از مرگش حکومت های چند ماههو چند روزه شروع میشه...
  ممنون از شما و موفق باشید.

     سهیل در ۱۳۹۵/۰۶/۲۵ - ۱۱:۴۵:۵۴
  سلام
  تشکر از نظرتون. ببینید علت اینکه من اخرین پادشاه حجاز رو عبدالله میدونم اینه که من به دو عبدالله معتقدم نفر اول مرگش حکومت را سست میکند چرا که بسیار قدرتمند بوده و نفر دوم کار حاکمان حجاز را تمام میکند و ناقوس نابودی را به صدادراورده به نظرم روایات هنرمندانه دونفر را در قالب یک روایت معرفی کرده اند که همنام هستند و هردوعبدالله .البته این نتیجه گیری منه وگرنه الله اعلم

     کاربر در ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ - ۱۲:۳۶:۱۰
  عرض سلام و تبریک عید سعید غدیر خم (بویژه محضر ذراری حضرت زهرا سلام الله علیها)

  از دوستان تشکر میکنم که مطالب خوب و فکر شده ای در اخیار ما میگذارن

  انشاالله در آینده هم منتظر اینگونه مقالات هستیم.

  یا علی (علیه السلام)

     اسد در ۱۳۹۵/۰۷/۰۲ - ۰۹:۴۱:۴۶
  سلام...شاید منظورروایات از عبدالله که آخرین حاکم حجازه....همین عبدالله دوم پادشاه اردن باشه....ناگفته نمونه که خاندان شریف حسین آخرین حاکمان حجاز در دوره عثمانی بودن....و هنوزم که هنوزه خودشون رو کلیدداران اصلی حرمین شریفین میدونن...

     مجتبی در ۱۳۹۵/۰۷/۰۲ - ۱۹:۵۰:۲۳
  با سلام

  تحلیل های روایی باید با واقعیات جاری منطقه منطبق باشه


  طبق روایات ملک سلمان از این حج تا حج بعدی اخرین سال حکومتشه و فروپاشی سیاسی عربستان زمینه برای قدرت گیری یمانی فراهم میشه کما این که یمانی در خاک عربستان نیرو داره

  در دیدگاه اهل سنت امام عصر شخصیته از نوادگان امام حسن و مثل انسان طبیعی به دنیا اومده و طول عمر عادی داره از جایی که جبهه شیطان از ابتدای خلقت کارش شبیه سازی جریانات حق بوده برای گمراهی بشر در زمینه امام عصر نیز بیکار ننشسته و امام عصر تقلبی رو مهیا کرده

  می بینم روزی رو که پرچمی سرخ برافراشته میشه برای مبارزه با یهود و رافضی ها و گروه های نظامی سوریه بهش ملحق میشن چون اعتقاد به امام زمان بودن اون دارن و سپس سوریه رو تصرف کامل می کنن و داستانی که راجع سفیا

     مجتبی در ۱۳۹۵/۰۷/۰۲ - ۱۹:۵۲:۴۴

  می بینم روزی رو که پرچمی سرخ برافراشته میشه برای مبارزه با یهود و رافضی ها و گروه های نظامی سوریه بهش ملحق میشن چون اعتقاد به امام زمان بودن اون دارن و سپس سوریه رو تصرف کامل می کنن و داستانی که راجع سفیانی همه می دونن

  ظهور حضرت رو زیر ۷ سال می بینم و از دو سال آینده وضعیت ایران رو هم مطلوب نمی بینم خدا بهمون رحم کنه ... خیلی از این چند سال تا ظهور حضرت نگرانم

  گزینه منجی جعلی و زیر یه بیرق در اوردن همه گروه های مبارز و تمام کردن کار اسد و حمله به عراق و سپس ایران در دستور کار غرب هستش که ما در فتنه سفیانی خواهیم دید

     سهیل در ۱۳۹۵/۰۷/۰۴ - ۱۰:۰۹:۵۳
  با تشکر از کاربری با نام اسد
  به نظر نمیاد منظوراز عبدالله روایات ملک عبدالله اردن باشه چرا که تضمین ظهور مرگ عبدالله هست این یعنی عبدالله در حجاز حکومت مقتدرانه دارد و تا او باشد شرایط برای علنی شدن امام فراهم نیست به همین علت است که به محض مرگ اخرین حاکم حجاز امام خروج میکند . پس قطعا عبدالله مورد نظر و خاندان فلان روایات حاکمان حجازی و ان شا الله ال سعود فعلی هستند

     مجتبی در ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ - ۱۹:۴۰:۵۰
  نشانه های ظهوری که فعلا باید منتظر بود:

  حجاز: بعد از اتفاق افتادن مرگ عبدالله و پیش بینی دقیق امام صادق مبنی بر این که سه بار خبر مرگ او می آید که دقیقا سه بار خبر اومد و بار سوم خبر مرگ تایید شد و قسمت دوم حدیث مبنی عدم حکومت های چند ساله که میشه زیر سه سال باید امسال تا حج بعدی منتظر رفتن ملک سلمان باشیم

  یمن: که جز پنج نشانه اصلیه، قطعا پیروز جنگ خواهند بود در مقابل عربستان و در زمان ظهور قائم نقش مهمی ایفا خواهند کرد

  سوریه: سه پرچم سفیانی(النصره و متحدان) اصهب(ارتش سوریه) ابقع(داعش) البته اینا احتمالاتی هست که بنده دادم، سفیانی دوم که سفیانی اصلی هست بیاد النصره و متحدانش به وی احتمال زیاد ملحق خواهند شد
  پاسخ مدیر (mohamaddavod):   سلام تشکر از نظرتون

     سهیل در ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ - ۲۱:۲۸:۴۴
  با سلام
  نمیدونم این نظر که اصهب رژیم اسد هست را اولین بار چه کسی مطرح کرده که این همه همه گیر شده
  روایات مرگ پادشاه شام و مصر را کنار گذاشته ایم
  ورود اصهب از جزیره به شام را کنار گذاشتیم
  سخت شدن تسخیر مرکز برای اصهب را کنار گذاشتیم
  حمایت ترک ها از اصهب را تعبیر اشتباه به روسها کرده ایم که مبنایش بر اساس بیست سال قبل است و
  چسبیده ایم به معنی چندم کلمه اصهب که اسد معنی میدهد
  پاسخ مدیر (mohamaddavod):   سلام
  بله درسته به نظریه اصهب بودن اسد اشکالات زیادی وارد هست ولی هر دو احتمال مطرح هست کماکان

     مجتبی در ۱۳۹۵/۰۷/۲۴ - ۱۱:۳۱:۵۳
  واقعا پیدا کردن دقیق مصادیق به دلیل دوری زمانی ما از ائمه طبیعیه و حتی ممکنه بعضی از احادیث کلمه به کلمه درست باشه و درکش فقط برای اهل دل باشه تا اینا سندی محرمانه در طول زمان برای شیعیان خاص باشه

  ولی چیزی که مهمه و ادمو دلگرم می کنه که در مسیر تحولات تا ظهور حضرت قرار داریم
  پاسخ مدیر (mohamaddavod):   سلام
  روایات عصر ظهور با همه پیچیدگی ای که دارند ولی اگر کسی بدون پیش داوری آنها را مورد پژوهش قرار دهد بسیار باعث آرامش است چرا که حق برایش اشکار می گردد و یافتن حقیقت آرامش بخش ترین لذت هستی است

     manicure در ۱۳۹۶/۰۱/۱۳ - ۰۶:۳۹:۳۶
  I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and
  was wondering what all is needed to get set up?
  I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I'm not very internet smart so I'm not 100% positive.

  Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks

     manicure در ۱۳۹۶/۰۱/۱۳ - ۱۶:۰۵:۰۷
  I was pretty pleased to find this website. I wanted to thank you for ones
  time due to this wonderful read!! I definitely
  appreciated every part of it and i also have you saved as a favorite to
  check out new stuff in your website.

     manicure در ۱۳۹۶/۰۱/۱۹ - ۱۲:۳۹:۲۱
  I don't even understand how I stopped up right here, but I believed this put up used to be great.
  I don't recognise who you're however certainly you're going to
  a well-known blogger if you happen to aren't already.
  Cheers!

     https://Ramonitacalin.Wordpress.com/2015/01/03/exercise-routines-for-nail-fungus در ۱۳۹۶/۰۲/۱۲ - ۰۶:۰۳:۴۲
  You can definitely see your skills within the paintings you write.
  The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

     manicure در ۱۳۹۶/۰۲/۱۷ - ۰۰:۱۸:۱۱
  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Short but very accurate information… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

     foot pain arch در ۱۳۹۶/۰۳/۳۱ - ۱۳:۴۹:۳۹
  Ridiculous quest there. What happened after?
  Take care!

     foot pain child در ۱۳۹۶/۰۴/۱۵ - ۰۶:۳۶:۱۶
  My brother recommended I would possibly like this website.

  He used to be totally right. This post actually made my day.
  You cann't consider simply how so much time I had spent for this info!

  Thanks!

     جهادگر در ۱۳۹۶/۰۴/۲۲ - ۱۴:۱۴:۴۴
  ممنون از شفاف سازی های ذهنی
  اگه خدا بخواد ظهور رو ببینیم

     nissjlblesy در ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ - ۱۸:۱۰:۲۱
  Orosz csillag elott es utan fogyas fotok http://cigopweight.space/3-x4jcgh897q8xr6.html Ernährung ist der erste Tag von Äpfeln und Aktivkohle http://cigopweight.space/br-ls1lklk86n.html Programm in Google Play für Gewichtsverlust http://cigopweight.space/67dy-pq2c9r7-w49.html dieta ricca di proteine ​​per la perdita di peso che i prodotti http://cigopweight.space/74tf9x92j48-54x2la.html Yoga per la perdita di peso per i principianti a esercizi a casa http://cigopweight.space/zlo884hvq182d-rev2gw.html Gewichtsverlust in der dritten Gruppe von Blut http://cigopweight.space/9n-lk161-91q6.html Menü für einen Monat zu verlieren Gewicht 10 kg für http://cigopweight.space/dfoky7ybd3-3.htm

     bsolution در ۱۳۹۶/۰۵/۳۰ - ۰۳:۲۲:۴۴
  How to get without a doctor uk http://www.brandssolution.co.uk/uploads/160_120/pharmacy/epaq.html lowest price canada.

     bsolution در ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ - ۰۰:۱۷:۰۲
  Non prescription canada http://www.brandssolution.co.uk/uploads/160_120/pharmacy/tolterodina.html per pill price.

     amin در ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ - ۰۲:۳۵:۰۳
  salam

  Malek Abdullah sani shahe Ordon sufyani Mauun mibashad ke taharokatash ra tahte hemayat e Dajal e bozorg Amrica aghaz karde ast. inshallah bezudi shahed e ghiam Imam a.s. khahim bud.
  http://www.black-banners.com/forum/viewforum.php?f=15&sid=35654c7d4a5ed40388d2b5eaa72a2095

     amaras dance در ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۲:۱۸:۴۵
  vásárlás azonnal receptek, http://www.amarasdance.com/v2/wp-content/gyogyszertar/ibalgin.html - megvesz receptek.

     newgoldmanagement.com در ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۳:۵۶:۰۹
  bez receptu ostrava, http://newgoldmanagement.com/old/wp-content/lekarna/trazolan.html - bez lekarskeho predpisu.

     gyogyszertar online در ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۵:۰۵:۳۹
  vásárlás online, http://www.videoexplorers.com/wordpress/wp-content/gyogyszertar/alopurinol.html - kapszulák webáruház.

     lekarna در ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۶:۴۸:۵۷
  kde koupit levne, http://www.milfordcraftshow.com/wp-content/lekarna/azithromycin.html - srovnani cen bez recepty.

     amarasdance.com در ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۷:۴۲:۴۹
  Gyógyszer eladó, http://www.amarasdance.com/v2/wp-content/gyogyszertar/corinfar.html - természetes webáruház.

     On-line lekarny در ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۹:۴۷:۱۹
  cena s receptem praha, http://mindspeakdallas.com/wp-content/lekarna/dekort.html - lekarna.

     Premium Themesup در ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۲۲:۳۰:۱۹
  Bez lekarskeho predpisu cena, http://www.premiumthemesup.com/wp-content/uploads/2017/01/lekarna/xifaxan.html - pilulky recept.

     cuttsconsulting در ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۲۲:۴۵:۴۴
  rendelés budapest, http://www.cuttsconsulting.com/blog/wp-content/gyogyszertar/oxitetraciclina.html - olcsó ára.

     online lekarna در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۰۱:۲۷:۴۷
  tablety lekarna liberec, http://dragonize.com/blog/wp-content/lekarna/mectizan.html - lekarna online ceny.

     dianahenderson در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۰۱:۴۵:۰۷
  árösszehasonlító gyógyszer, http://www.dianahenderson.com/photography/flash/gyogyszertar/nuclosina.html - recept nélkül árfolyam.

     online gyogyszertar در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۰۴:۲۷:۲۹
  vásárlás nélkül, http://www.discoverhoustontours.com/wp-content/gyogyszertar/rozex.html - megvesz rendelés.

     fionahawthorne در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۰۶:۵۶:۱۱
  árösszehasonlító online, http://www.fionahawthorne.com/wp-content/gyogyszertar/isoface.html - megvesz receptek.

     Merica NYC در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۱۰:۵۰:۴۶
  Cena v lekarne cena, http://www.mericanyc.com/wp-content/lekarna/cabaseril.html - srovnani cen prodej.

     gyogyszertar online در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۱۲:۰۱:۰۳
  Kapszulák olcsón, http://www.youthonthemove.net/wp-content/gyogyszertar/loratadine.html - költség árfolyam.

     Metro Computer Works در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۱۳:۵۲:۴۰
  na predpisu, http://www.metrocomputerworks.com/wp-content/wflogs/lekarna/differin.html - prodej bez predpisu brno.

     gyogyszertar online در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۱۴:۴۹:۵۶
  vény nélkül receptek, http://www.videoexplorers.com/wordpress/wp-content/gyogyszertar/aktren.html - eladás rendelése.

     michaeltinsley.com در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۱۶:۵۳:۲۶
  na predpis recept, http://www.michaeltinsley.com/wp-content/lekarna/valsartan.html - lekarna ostrava.

     online gyogyszertar در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۱۷:۳۳:۳۶
  online rendelés recept, http://www.amarasdance.com/v2/wp-content/gyogyszertar/retin.html - természetes tabletta árak.

     lekarna در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۱۹:۵۵:۴۵
  na predpis cena recepty, http://www.microseamstress.com/wp-content/lekarna/andep.html - nizka cena recepty.

     videoexplorers.com در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۲۰:۱۷:۲۷
  ára rendelés, http://www.videoexplorers.com/wordpress/wp-content/gyogyszertar/lopid.html - recept nélkül árak.

     amarasdance در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۲۲:۴۸:۵۸
  Gyógyszertár olcsón, http://www.amarasdance.com/v2/wp-content/gyogyszertar/basiron.html - olcsó rendelés.

     mikaylamackaness.com در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۲۲:۵۱:۱۴
  Lekarna praha, http://mikaylamackaness.com/L/pixelhappy/lekarna/ventilastin.html - objednat bez predpisu recept.

     online lekarna در ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۰۱:۳۰:۲۳
  v lekarne recept, http://newgoldmanagement.com/old/wp-content/lekarna/atural.html - lekarna brno.

     lekarna در ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۰۴:۰۰:۴۳
  v lekarne bez receptu recept, http://www.milfordcraftshow.com/wp-content/lekarna/mebeverine.html - nejlepsi ceny levne.

     mindspeakdallas.com در ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۰۶:۳۲:۳۹
  predpis online, http://mindspeakdallas.com/wp-content/lekarna/apsomol.html - Koupit v lekarne recept.

     lekarna در ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۰۹:۰۲:۱۶
  kde koupit bez receptu lekarna, http://www.premiumthemesup.com/wp-content/uploads/2017/01/lekarna/terramicina.html - prodam recept na ceny.

     dragonize.com در ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۱۱:۲۸:۳۱
  predpisu, http://dragonize.com/blog/wp-content/lekarna/evorel.html - Koupit za dobre ceny brno.

     Mellisa در ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ - ۱۷:۴۸:۵۰
  hi!,I love your writing very a lot! percentage we keep up a correspondence more about your post on AOL?

  I require a specialist in this space to resolve my problem.
  Maybe that's you! Looking forward to see you. https://www.itvendas.com.br/user/profile/115677

     sverigapotek در ۱۳۹۶/۰۶/۱۶ - ۱۰:۴۱:۳۵
  generisk USA, http://sverige-apotek.life/duodopa.html , säljes Sverige.

     new music weekly در ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ - ۱۶:۳۱:۴۰
  Ordering from mexico http://newmusicweekly.com/wp-includes/certificates/pharmacy/fluconazole.html#buy_fluconazole nz online order.

     pharmacy در ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ - ۱۶:۴۱:۰۹
  Canada pills http://hempfieldcob.org/css/pharmacy/nuvaring.html#cheap_nuvaring usa generic.

     Cobra Politics در ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ - ۱۹:۳۴:۵۲
  Buy over the counter uk http://cobrapolitics.org/wp-includes/certificates/pharmacy/biso.html#buy_biso cheapest generic australia.

     Lightworks Creative در ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ - ۱۹:۵۸:۳۷
  Online us http://lightworkscreative.com/digecorp/pharmacy/ovranette.html#order_ovranette best to buy online.

     paul loggins در ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ - ۲۲:۲۰:۰۷
  Buy over the counter uk http://paulloggins.com/wp-includes/ID3/pharmacy/rocin.html#cost_rocin lowest price for online.

     Alison WS در ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ - ۲۲:۵۶:۵۲
  Buy overnight shipping http://alisonwhitestyle.co.uk/wp-content/uploads/2017/01/pharmacy/ultracet.html#generic_ultracet buying generic in canada.

     diamonddconstructioninc.com در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۰۱:۱۲:۵۰
  Non prescription website http://www.diamonddconstructioninc.com/wp-includes/certificates/pharmacy/lorson.html#price_lorson cost per pill rite aid.

     Southwark Super Tram در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۰۲:۰۳:۲۸
  Online canada overnight http://www.southwark-supertram.co.uk/wp-content/uploads/2017/01/pharmacy/cabest.html#online_cabest generic low cost.

     DrinkingNorth در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۰۴:۵۹:۵۷
  Australia over the counter http://stopdrinkingnorth.co.uk/wp-content/uploads/2017/01/pharmacy/axoven.html#cheap_axoven buying online canada.

     whitewater در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۰۶:۲۸:۲۸
  Ordering from mexico http://www.californiawhitewater.com/wp-includes/certificates/pharmacy/alipas.html#price_alipas buy online ireland.

     Tranect Engineering Group در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۰۷:۴۸:۳۷
  Price australia http://www.tranect.co.uk/wp-content/uploads/2017/02/pharmacy/poris.html#order_poris to buy in toronto.

     feedback aorafting در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۰۸:۵۶:۳۲
  Order overnight delivery http://feedback.aorafting.com/wp-content/gd-star-rating/css/pharmacy/trizol.html#generic_trizol tablets generic name.

     carlislestyle.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۱۰:۳۵:۴۷
  Usa online http://www.carlislestyle.co.uk/wp-includes/certificates/pharmacy/ciflot.html#generic_ciflot overnight delivery usa.

     Pipeline Solutions در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۱۳:۱۲:۵۱
  Buy cheap online with prescription http://www.envirosealpipe.co.uk/wp-content/uploads/2016/01/pharmacy/loranil.html#online_loranil buying in australia over the counter.

     rafting در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۱۶:۵۳:۲۲
  Buy real online usa http://www.rafting.com/wp-content/ngg/pharmacy/dometic.html#order_dometic cheapest generic canada.

     WBCQShortwave در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۱۸:۰۶:۴۴
  Best place to buy online canada http://wbcq.com/wp-content/uploads/2016/pharmacy/benacort.html#cost_benacort cheap online with prescription.

     aorafting shop در ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۲۰:۰۱:۵۴
  Low price pills http://shop.aorafting.com/wp-content/uploads/2017/01/pharmacy/esperal.html#price_esperal ordering online without visiting a doctor's office.

     Lira Travel در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۰۱:۰۴:۱۵
  appetitzugler bestellen http://liratravels.com/data/apotheke/olanzapine.html Kaufen online.

     Shirins Tandoori در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۰۱:۲۳:۰۶
  preisvergleich http://shirinstandoori.co.uk/gallery/content/l/apotheke/clozapine.html Kaufen holland.

     ian ps dark corner در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۰۴:۵۹:۲۲
  medikamente osterreich http://www.ianpsdarkcorner.co.uk/ncc/apotheke/norvir.html tabletten bei horsturz.

     Station Furniture در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۰۵:۰۹:۰۱
  kann man ohne rezept apotheke kaufen http://stationfurniture.co.uk/images/uploads/apotheke/bromocriptina.html preis holland.

     leafcommunications در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۰۹:۰۰:۰۹
  apothekenpreis schweiz http://leafcommunications.com/wp-includes/certificates/apotheke/dutasterida.html kosten holland.

     www.tb4e.com در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۱۲:۵۱:۳۷
  generika rezeptfrei per bankuberweisung http://www.tb4e.com/old-site/images/news/523/apotheke/arthrotec.html tabletten koortslip.

     handmadesoapuk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۱۳:۰۴:۱۴
  in deutschland online kaufen http://www.handmadesoapuk.org/wp-includes/certificates/apotheke/diemil.html Apothekenrundschau.

     wysegroup.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۲۰:۰۲:۴۹
  apotheke erfahrung http://wysegroup.co.uk/medialibrary/_medialibrary_largeiconcrop/2014/02/apotheke/ibuprom.html kaufen paypal bezahlen.

     lezersonderzoek در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۲۳:۰۶:۰۳
  filmtabletten teilen http://lezersonderzoek.com/nphf/apotheke/bactrim.html generika gunstig online kaufen.

     Fen Edge UK در ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۲۳:۵۰:۲۲
  Comparateur prix http://fenedgefestival.co.uk/weekend/machform/css/pharmacie/amlodipin.html pharmacie Quebec.

     draycott and charles interiors uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۰۰:۰۵:۵۰
  Medicament mylan http://draycottandcharlesinteriors.co.uk/blog/app/web/upload/tinymce-source/before%20and%20after/pharmacie/farlutal.html vente libre.

     www.theartofwell-being.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۰۲:۲۶:۴۸
  generika rezeptfrei per nachnahme http://theartofwell-being.co.uk/file/apotheke/glimepiride.html Kaufen holland.

     chartfieldschool.org.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۰۴:۳۳:۴۹
  Generique belgique http://chartfieldschool.org.uk/wp-includes/certificates/pharmacie/prevacid.html prix pilule.

     Mistera Design در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۰۵:۳۵:۰۰
  kaufen erfahrungsbericht http://mistera.co.uk/userfiles/apotheke/metformina.html Medikament preis.

     Total Improvements Limited در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۰۸:۰۴:۰۹
  Acheter montreal http://totalimprovementslimited.co.uk/wp-content/ngg/pharmacie/tetracycline.html orodispersible prix pharmacie.

     waterfrontbistroipswich.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۰۸:۵۳:۲۷
  Rezeptfreie lander http://waterfrontbistroipswich.co.uk/wp-content/uploads/js_composer/apotheke/velmetia.html gunstig ohne kreditkarte.

     ptfa chartfieldschool uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۰۸:۵۶:۵۶
  Acheter dugenerique en ligne http://ptfa.chartfieldschool.org.uk/wp-content/plugins/cpo-widgets/pharmacie/efexor.html prix France.

     www.london-removal.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۰۹:۰۴:۴۷
  kapseln online kaufen http://london-removal.co.uk/wp-content/uploads/mainwp/apotheke/fucithalmic.html bestellen paypal.

     stalbridgeplayers.net در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۱:۴۱:۰۱
  Medicament achat http://www.stalbridgeplayers.net/wp-includes/pomo/pharmacie/norfloxacine.html ovulation medicament.

     owlcote.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۲:۱۱:۳۱
  tabletten wirkungsdauer http://owlcote.co.uk/wp-content/uploads/js_composer/apotheke/apcalis-sx.html kaufen per paypal.

     www.joserospares.com در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۲:۲۱:۱۴
  deutschland erlaubt http://joserospares.com/img/tmp/cms/apotheke/ciriax.html gunstig online kaufen ohne rezept.

     parisitax.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۲:۴۲:۵۴
  Generique pas cher http://parisitax.co.uk/userfiles/media/pharmacie/milurit.html prix dugenerique.

     patricksvillas در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۵:۲۶:۲۳
  Apothekenpflichtig http://patricksvillas.com/captcha_images/apotheke/reglan.html online kaufen per nachnahme.

     comfort در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۵:۳۰:۵۹
  Achat en france sans ordonnance http://comfort.uk.com/comfort/pharmacie/duetact.html ou acheter duen ligne en toute securite.

     lazerstation در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۵:۳۴:۴۷
  preise turkei http://lazerstation.com/translator/apotheke/captogamma.html pille rezeptfrei.

     livinginfulleveryday در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۱۹:۰۹:۱۷
  Achat en suisse http://livinginfulleveryday.com/new/pharmacie/cefpodoxime.html sans ordonnance Quebec.

     Ashford Tennis Club UK در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۲۰:۱۲:۵۵
  Acheter duen ligne au canada http://www.ashfordtennisclub.co.uk/wp-content/uploads/js_composer/pharmacie/mobilis.html vente en pharmacie.

     UK DotPeak در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۲۲:۳۸:۴۳
  Venta precio http://www.dotpeak.com/assets/farmacia/aldactacine.html precio en farmacias Venezuela.

     lifting equipment direct در ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ - ۲۲:۳۹:۵۱
  Comprar generico en andorra http://www.liftingequipmentdirectuk.co.uk/wp-content/farmacia/acular.html donde comprar en Chile.

     Benbecula FC UK در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۰۱:۳۴:۴۷
  Donde puedo conseguir en torreon http://www.benbeculafc.co.uk/wp-includes/ID3/farmacia/roaccutane.html donde comprar en lima.

     High Five در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۰۱:۳۹:۱۷
  Puedo comprar sin receta medica http://79.170.40.175/highfive.co.uk/guides/farmacia/minipress.html venta.

     AJA USA در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۰۲:۴۵:۰۸
  Acheter paris http://ajausa.f2hosting.co.uk/wp-content/pharmacie/nibel.html prix Canada.

     supermummy در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۰۴:۲۱:۴۸
  Puedo comprar sin receta medica en España http://supermummy.co.uk/wp-includes/certificates/farmacia/carbamazepine.html generico sin receta.

     stevechappell.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۰۴:۴۰:۱۴
  Mejor pagina comprar http://www.stevechappell.co.uk/blog/farmacia/abacavir.html comprar en farmacias de Andorra.

     Bury Aikido Club UK در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۰۶:۱۷:۴۳
  Acheter generique en europe http://buryaikido.org.uk/css/pharmacie/estring.html peut on acheter dusans ordonnance.

     East Devon Removals در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۰۷:۴۸:۱۸
  Generico en farmacias de barcelona http://eastdevonremovals.co.uk/SpryAssets/farmacia/trevilor.html donde se puede comprar sin receta en España.

     Dance Max در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۰۹:۴۸:۱۰
  Acheter le generique du http://dancemax.co.uk/wp-includes/pomo/pharmacie/microval.html peut acheter pharmacie sans ordonnance.

     uptonchilli.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۱۰:۰۴:۲۹
  Receta para comprar http://uptonchilli.co.uk/wordpress/wp-includes/certificates/farmacia/adcirca.html comprar contrareembolso Madrid.

     West Kent Radio Car Club در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۱۰:۵۶:۵۹
  Donde puedo comprar las pastillas http://www.wkrcc.co.uk/wp/wp-includes/pomo/farmacia/amiloride.html precio farmacia España.

     Londonist در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۱۴:۱۵:۰۵
  Quiero comprar España http://www.londonisttextile.com/wp-includes/pomo/farmacia/tadacip.html sin receta España.

     BWP Contracts در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۱۷:۲۹:۲۲
  Meilleur site pour commande r du http://bwpcontracts.com/wp-content/uploads/js_composer/pharmacie/perindopril-erbumine.html peut t on acheter duen pharmacie sans ordonnance.

     dream wedding dress در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۱۷:۳۱:۰۴
  Comprar generico en farmacias http://dreamweddingdress.co.uk/new/wp-includes/certificates/farmacia/sucralfat.html comprar generico Andorra.

     Mid-Kent Metals در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۱۸:۴۸:۰۱
  Receta chile http://www.midkentmetals.co.uk/wp-content/farmacia/metren.html costo en farmacia.

     holyangelspreschool.org.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۱۹:۲۸:۱۰
  Achat mylan http://holyangelspreschool.org.uk/sites/default/files/tmb/pharmacie/thombran.html vente au senegal.

     Love Opticians در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۲۰:۳۶:۰۲
  Onde comprar mas barato http://loveopticians.co.uk/wp-includes/pomo/farmacia/infectopyoderm.html sin receta en farmacias Argentina.

     smartslidingfoldingdoors.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۲۲:۰۴:۱۴
  Donde comprar sin receta en mexico http://www.smartslidingfoldingdoors.co.uk/wp-includes/certificates/farmacia/terbinafine.html donde comprar barata en España.

     bwpcontracts.com در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۲۳:۱۰:۰۹
  Generique mylan http://bwpcontracts.com/wp-content/uploads/js_composer/pharmacie/curam.html peut on acheter duen pharmacie sans ordonnance au Quebec.

     Bussing UK در ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۲۳:۴۲:۵۸
  Venta en bogota http://www.novabussing.co.uk/News/farmacia/azirox.html comprar generico Madrid.

     Car Video UK در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۰:۴۰:۴۷
  Gine francia http://www.carvideo.org.uk/files/file/farmacia/finasterida.html online usa.

     eloquentflowers.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۰:۴۴:۳۶
  prezzo galenico http://eloquentflowers.co.uk/img/slides/farmacia/loitin.html generico online sicuro.

     Portraits UK در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۱:۰۱:۴۹
  Donde comprar en farmacias http://www.actionportraits.co.uk/alexthea/farmacia/cyproheptadin.html donde conseguir en Mexico.

     dalryfarmerssociety.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۲:۳۷:۵۸
  España madrid http://dalryfarmerssociety.co.uk/wp-includes/certificates/farmacia/flucon.html costo generico teva.

     energy centric در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۳:۴۹:۱۲
  generico in farmacia Italiana http://energycentric.co.uk/wp-content/cache/abtf/farmacia/caditar.html posso comprare in farmacia.

     craggmanagement در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۳:۵۳:۵۶
  comprare con bonifico bancario http://craggmanagement.com/main_images/Image/farmacia/moprix.html Acquisto on line.

     finefit در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۶:۴۸:۱۹
  miglior prezzo online http://finefit.co.uk/wp-content/uploads/zn_fonts/icomoon/farmacia/bicalan.html Online contrassegno.

     karmatara.org.np در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۶:۵۴:۵۱
  acquistare in farmacia senza ricetta http://karmatara.org.np/userfiles/file/farmacia/estradot.html generico in Italia contrassegno.

     gettingmarriedindevon.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۹:۴۳:۱۰
  Italia contrassegno http://gettingmarriedindevon.co.uk/uploads/images/Web%20Banners/farmacia/antabus.html acquista in farmacia.

     loopflyers uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۰۹:۴۹:۲۶
  farmacia mexico http://loopflyers.co.uk/shrek2017/wp-content/uploads/js_composer/farmacia/vaniqa.html Galenico prezzo.

     giftsforboys.co.uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۱۲:۳۷:۲۰
  generico prezzo farmacia http://giftsforboys.co.uk/includes/extra/farmacia/siflox.html sito per acquistare.

     mair-management در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۱۲:۴۲:۳۷
  generico sito sicuro http://mair-management.co.uk/userfiles/media/farmacia/plasimine.html comprare senza ricetta in farmacia.

     stable mate uk در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۱۵:۳۰:۴۲
  Acquisto generico pagamento alla consegna http://stablemateuk.com/modules/statsregistrations/farmacia/aknemycin.html acquisto generico in farmacia.

     Marchesi Alfieri در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۱۵:۳۸:۲۳
  prezzi svizzera http://marchesialfieri.it/images/slideshow/64/farmacia/sulfonamide.html come acquistare a milano.

     pawsoncommercials در ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ - ۱۸:۲۰:۵۴
  prezzo in farmacia con ricetta http://pawsoncommercials.com/library/files/uploads/13072017/82b3f66560/farmacia/ciprinol.html Comprare online.

     deadflatmatt در ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ - ۰۱:۴۷:۵۰
  vendita contrassegno http://deadflatmatt.co.uk/testclass/wp-content/uploads/js_composer/farmacia/diovan-hct.html miglior sito.

     hearing aid center در ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ - ۰۱:۵۶:۵۴
  farmacia vaticana http://hearingaidcenter.com.np/userfiles/farmacia/loxifan.html farmacia milano.

     Bernal Agent در ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ - ۰۴:۵۵:۵۷
  compresse generico http://sallybernalagent.co.uk/sys-login/farmacia/torasemide.html ordinare on line.

     Heliad در ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ - ۰۵:۰۷:۴۹
  generico online paypal http://heliad.co.uk/my_pdfs/farmacia/vesicare.html Acquisto on line.

     florist در ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ - ۰۸:۱۴:۲۷
  farmacia vaticana http://thehouse.florist/resources/2058/farmacia/viternum.html Generico.

     fantasyfootballblog.co.uk در ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ - ۱۹:۴۰:۱۰
  hvor kan man købe online, http://www.fantasyfootballblog.co.uk/wp-includes/pomo/apotek/zebeta.html - tyskland uden.

     birchover stone در ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ - ۱۹:۴۲:۵۱
  Bestellen paypal belgie, http://www.birchoverstone.co.uk/wp-includes/certificates/apotheek/lamotrigina.html , prijzen rotterdam.

     Rhythms Chinese Medicine در ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ - ۲۳:۴۱:۰۳
  pris i sverige, http://www.rhythmschinesemedicine.co.uk/wp-content/uploads/2017/01/apotek/voltaren.html - er online.

     Karting Centre در ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ - ۲۳:۴۱:۵۶
  Duitsland den haag, http://www.tattershallkartingcentre.co.uk/wp-content/languages/apotheek/caprol.html , online kopen duitsland.

     prefast.co.uk در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۰۳:۲۹:۲۸
  Goedkoop bestellen betrouwbaar, http://www.prefast.co.uk/wp-includes/css/apotheek/indinavir.html , kopen zonder recept nederland kopen.

     www.carolefrancissmith.co.uk در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۰۳:۲۹:۳۵
  kapsel håndkøb, http://www.carolefrancissmith.co.uk/wp-content/languages/apotek/cafeina.html - tyskland uden.

     www.dada2rara.com در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۰۷:۱۳:۰۱
  pris du, http://www.dada2rara.com/wp-includes/certificates/apotek/torental.html - on-line recept.

     enjoytheviews.co.uk در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۰۷:۱۳:۰۲
  Goedkoop betrouwbaar online, http://www.enjoytheviews.co.uk/wp-includes/certificates/apotheek/mesalazine.html , verkoop prijs.

     Hosting Hints UK در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۱:۰۸:۵۷
  Kopen bij drogist nederland, http://hostinghints.co.uk/wp-includes/certificates/apotheek/clozapine.html , kopen spanje recept.

     paolo fiorentini در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۵:۱۰:۱۲
  københavn, http://www.paolofiorentini.com/pf/wp-includes/css/apotek/raloxifen.html - pris.

     Eales And Baker UK در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۵:۱۲:۳۵
  Goedkoop betrouwbaar belgie, http://www.ealesandbaker.co.uk/wp-includes/css/apotheek/fludrocortison.html , in nederland.

     dotpeak.com در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۵:۲۱:۲۶
  Compra generico http://www.dotpeak.com/assets/farmacia/aliviosin.html generica comprar.

     Natalie در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۶:۰۵:۴۰
  köpa billiga, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/zyban.html , köpa i Sverige göteborg.

     Rune Nordahl Norge در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۶:۱۸:۲۷
  pris Norge Norge, http://runenordahl.no/wp-includes/certificates/apotek/regalis.html , til Norge.

     OldVarieties در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۹:۱۷:۵۱
  sverige uden, http://oldvarieties.com/contents1a/wp-includes/certificates/apotek/glucophage.html - hvordan får jeg uden.

     Bob Quatrello در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۹:۱۹:۴۲
  Alternatief te koop, http://www.bobquatrello.com/wp-includes/certificates/apotheek/benzonatate.html , pillen kopen belgie.

     Fletre Bygg در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۹:۳۹:۲۱
  piller, http://fletrebygg.no/wp-includes/certificates/apotek/flecainide.html , kapsler Sverige.

     AQS Group در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۹:۴۰:۰۷
  alternativ kostnad, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/viread.html , generiska alternativ till i Sverige.

     Uthaug Marineservice Norge در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۲۲:۵۰:۱۹
  lovlig Oslo, http://uthaugmarineservice.no/wp-includes/certificates/apotek/effexor-xr.html , kjøp bergen.

     timedmg.com در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۲۳:۰۷:۳۹
  bästa pris göteborg, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/vibramycin.html , kapslar piller.

     Online Marketing در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۲۳:۱۷:۲۰
  billig online online, http://www.allanboocock.co.uk/wp-includes/css/apotek/lobivon.html - hvor køber online.

     jamie marsland در ۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۲۳:۲۰:۰۰
  Kopen goedkoopste, http://www.jamiemarsland.co.uk/wp-includes/certificates/apotheek/cytoxan.html , veilig online rotterdam.

     soundthief.com در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۲:۳۹:۳۳
  apoteket malmö, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/entocort.html , pris USA.

     beverley fencing در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۳:۰۵:۵۸
  apoteket recept, http://www.beverley-fencing.co.uk/wp-includes/certificates/apotek/femcare.html - køb billigt online.

     hanan pk در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۳:۱۲:۰۶
  Kopen apotheek nederland rotterdam, http://www.hanan.pk/wp-includes/css/apotheek/metforal.html , veilig kopen.

     www.drainclearanceredhill در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۵:۲۲:۱۴
  apotek Oslo, http://www.drainclearanceredhill.co.uk/wp-includes/certificates/apotek/mona-hexal.html , selge bergen.

     SALA THONG UK در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۶:۱۲:۴۸
  sweden göteborg, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/glipizida.html , köpa online recept.

     HANAN در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۶:۵۳:۱۹
  billig sverige, http://www.hanan.pk/wp-includes/certificates/apotek/eulexin.html - uden recept online.

     8th burgess hill scouts در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۷:۰۲:۵۵
  Belgie nederland, http://8thburgesshillscouts.co.uk/random/apotheek/altace.html , prijs nederland amsterdam.

     www.ferretcare.co.uk در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۸:۳۶:۴۴
  apotek online Oslo, http://www.ferretcare.co.uk/wp-includes/pomo/apotek/liv-52.html , tabletter online.

     Another Web Design در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۰۹:۴۲:۰۱
  beställa köpa, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/astrim.html , shop Danmark.

     www.crawleyplumber.com در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۱۳:۱۲:۲۸
  billigare alternativ till säljes, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/roaccutan.html , pris pa göteborg.

     Rahit Bridal در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۱۶:۳۵:۱۷
  kostnad apoteket, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/finural.html , receptfri pris.

     www.hiresounds.co.uk در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۱۹:۵۵:۵۸
  piller Sverige, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/primox.html , pris priser.

     Nordmaling Og Belegg در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۲۱:۰۰:۰۹
  bestille online pris, http://nordmaling.no/wp-content/uploads/js_composer/apotek/cefpodoxime.html , kjøpe tabletter.

     drainclearancecrawley در ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۲۳:۰۵:۵۸
  receptfritt tyskland pris, http://natalie.pierotti.org.uk/wp-content/uploads/apotek/zithromax.html , generiska alternativ till receptfritt.

     Maglificio Matisse IT در ۱۳۹۶/۰۷/۰۸ - ۱۶:۱۹:۲۲
  Na Italia http://www.maglificiomatisse.it/wp-includes/css/farmacia/divarius.html Acquisto farmacia.

     iapnor.org در ۱۳۹۶/۰۷/۰۸ - ۱۶:۲۱:۰۶
  sito sicuro per comprare http://www.iapnor.org/wp-includes/css/farmacia/zirtec.html online Italia.

     saporidelgusto در ۱۳۹۶/۰۷/۰۹ - ۱۲:۴۲:۵۲
  prezzo in farmacia con ricetta http://saporidelgusto.it/wp-includes/IXR/farmacia/nortriptyline.html Prescrizione del.

     Studio Catalini Italia در ۱۳۹۶/۰۷/۰۹ - ۱۵:۴۷:۱۴
  consiglio medico http://www.studiocatalini.it/wp-content/uploads/2016/01/farmacia/metored.html generico masticabile prezzo.

     insite design در ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ - ۰۴:۰۹:۱۷
  purchasing in australia http://insitedesign.ca/clients/fgg/assets/pharmacy/antomin.html generic medication.

     ابوالفضل غضنفری در ۱۳۹۸/۰۱/۱۵ - ۰۳:۱۰:۱۵
  سلام خدمت مدیر سایت
  بنده قبل از خواندن مطلب شما،به فرضیه یک شمارسیده بودم...
  هرچند فرضیه های دیگه هم به ذهنم اومده بود...
  خیلی مطلب وحدیث خوندم
  من الان شاید10 ساله مطالعه دارم تواین زمینه....
  ولی هیچ مطلبی تااین حد زیبا ودقیق وجالب ندیدم
  من چون اطلاعات زیادی درذهنم وجود داره هرفرضیه میخوندم به تضاد زیادی میرسیدم...
  ولی شاید کمترین تضاد رو درفرضیه یک شما دیدم...
  فقط من اعتقادم اینه جنگ قرقیسا در6 ماه نخسته.... نه 9 ماه حکومت داری سفیانی..
  اگر دوست داشته باشید باهم صحبت کنیم من درخدمتم وخوشحال میشم( چه ازطریق ایمیل. چه تلفنی 09356486267

     Kaufen wien در ۱۳۹۸/۰۷/۰۶ - ۰۱:۰۶:۴۵
  Generikum , Online auf rechnung bestellen - Ohne rezept schweiz : Online apotheke deutschland .

     Forexbirm در ۱۳۹۸/۱۲/۱۷ - ۱۲:۳۳:۵۵
  netdania charts forex https://currency-trading-brokers.com/forex-comparisons-ratings-reviews-united-kingdom-australia-new-zealand.html

     Forexpeatte در ۱۳۹۹/۰۱/۰۴ - ۰۶:۴۵:۲۹
  currency-trading-brokers.com/forex-comparisons-ratings-reviews-russia.html Рейтинг и сравнение форекс-forex брокеров.

     BrandonJep در ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ - ۲۰:۳۰:۵۰
  https://kinogo2.eu

     MoonLark در ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ - ۲۰:۲۵:۰۷
  Sie sollten diesen Artikel lesen. Es ist wichtig!1(A#D5gt8x6!WGIHAzum

  Rassismus bei Rossmann: schwarzer Kundin wird Kartenbetrug vorgeworfen, weil der Name darauf deutsch ist. Polizei droht ihr vor ihrem Kind mit Gefängnis: “Sprechen Sie überhaupt deutsch? Deutsche Sprache, schwere Sprache.”
  https://www.bz-berlin.de/berlin/charlottenburg-wilmersdorf/rassismus-skandal-an-berliner-rossmann-kasse - https://www.bz-berlin.de/berlin/charlottenburg-wilmersdorf/rassismus-skandal-an-berliner-rossmann-kasse

     JosephBOite در ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۰۶:۳۴:۱۸
  online casino Pin Up https://pin-up-casino444.ru онлайн казино Пин Ап Официальный сайт

     Cosmolot در ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۰۸:۲۶:۳۴
  В наше время можно зарабатывать, чтобы не думать о том, как экономить по итоге! Я вот в последнее время залип в игры космолот онлайн. Там казино, автоматы и многое другое. С помощью понимания и удачи, можно неплохой заработать сделать. Вот советую заглянуть https://cosmolot24-casino.xyz/ , может захотите попробовать ... вдруг пойдёте в плюс, так и меньше экономить придётся!

     JoshuaThali در ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۱۶:۰۰:۴۸
  https://www.barioles.com/eventos-barioles/casas-y-salones/bautizo-8-2/#comment-565345 - adult Manhattan
  Hello! Our employees firms those who make your current life easier. We are a company that gives you massage .

  http://beritarakyat.asia/cropped-cropped-logo-berita-rakyat-1-png/#comment-7404293 - Reflexogenic NY
  Special characteristic feature our rub salon is not an enforced setting. We promote groups in a social network to develop.
  https://sokflamenko.lt/liepsnojantys-ritmai/#comment-4022 - erotic Manhattan
  Provide for you try any method massage methods today. Our company looking forward to you in our salon.
  https://imagebycheeba.com/the-lbd/#comment-308447 - body work New Yourk

     Carrie در ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۳:۱۸:۱۳
  Hookup Women Employs Free Affairs? A Great Horizontal Benefit!


  Free hookup girls my sources on the internet is the perfect solution if
  you're tired with gonna cafes and clubs only
  to be prevented, as well as more serious, laughed at. I realize what it's like because I've been there.
  I used to be single and needy back into the day time -- I necessary a
  brand new lover -- having said that i kept on seeking because I had not
  any other choice. If you're one particular man who would like to hookup with attractive females without gonna those spots in which the females are by itself, than the report
  might just alter your daily life. It would explain why internet dating
  online is the perfect option if you're a
  masculine who is too shy to approach a beautiful female in the
  bar or club.

     pharmaceptica در ۱۴۰۰/۰۳/۲۸ - ۰۳:۱۰:۲۴
  can hydroxychloroquine cause blindness https://www.pharmaceptica.com/

     Spintriace در ۱۴۰۰/۰۵/۱۴ - ۱۷:۱۸:۰۵ Hoвoe oнлaйн Kaзuно - Бoнyc кaждoмy!
  Рeгистрирyйся - зaбери свoй Бoнyс и игрaй.
  нeoграничeный дeпoзит, и мoмeнтльный вывoд!
  https://cahopsong.tk/help/?15561621856649


  نوشتن دیدگاه